Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΧΗΤΡΙΕΣ

Wednesday 01 Δεκεμβρίου 2021
Η Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ παρουσιάζει τη θεατρική παράσταση: Γυναίκες μαχήτριες

Η Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ,

στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση,

παρουσιάζει τη θεατρική παράσταση

Γυναίκες μαχήτριες

«δεν κυνηγούσα δόξαν, δεν ωρέγομουν  επίδειξιν ανδρείας: εσάλπισα τον αγώνα, και ήθελα θάνατον»

Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης της Φιλοσοφικής Σχολής (αίθουσα Εκμαγείων, 3ος όροφος, αριθμός 319) την Τετάρτη 1η Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 17:00-18:00

Λίγα λόγια για τη θεατρική παράσταση

Μια σύγχρονη ματιά στην Ελληνική Επανάσταση, με στόχο να αναδειχθεί η πανταχού παρούσα γυναικεία μορφή που όλα αυτά τα χρόνια κρύβονταν πίσω από τη σκιά των ανδρών. Η παράσταση, μέσα από τις δράσεις των γυναικών, θα παρακολουθήσει την εξέλιξη της Επανάστασης, από την οργάνωσή της έως το ξέσπασμά και την κορύφωσή της. Παρά το παράδοξο ότι όποιες μαρτυρίες μας σώζονται για τις γυναίκες της Επανάστασης καταγράφονται από την αφήγηση αντρών, οι γυναικείες μορφές είναι πανταχού παρούσες, από τη Μπουμπουλίνα και τη Μαντώ Μαυρογένους έως τις Σουλιώτισσες.

Για την παράσταση θα χρησιμοποιηθούν απομνημονεύματα αγωνιστών και φιλελλήνων –του Μακρυγιάννη, του Κολοκοτρώνη, του Περσά και του Έστλερ–, αλλά και αποσπάσματα της δημοτικής μας ποίησης, του Διονύσιου Σολωμού και του Κάλβου. Η διαφορετική οπτική του εκάστοτε συγγραφέα θα συντεθεί σε ένα ομοιογενές σύνολο και το ιστορικό υλικό θα δομηθεί με τέτοιον τρόπο ώστε να αναδειχθούν τόσο οι εμβληματικές μορφές της Επανάστασης όσο και οι γυναίκες της εποχής.

Η σκηνική δράση θα έχει τη μορφή αναλογίου και από την αφήγηση θα γεννιούνται σύντομες συμβολικές δράσεις. Για μουσική υπόκρουση θα χρησιμοποιηθεί το κλαρίνο με παραδοσιακή μουσική και δημοτικά τραγούδια.

Σκηνοθεσία – επιλογή κειμένων – δραματοποίηση – φωτισμοί: Μιχαέλα Αντωνίου

Κλαρίνο: Τρύφωνας Παπαϊωάννου

Τουμπελέκι: Κωνσταντίνος Μαρούγκας

Παίζουν: Νίκος Βλασάκης, Ίλια Γιακουμάκη, Χρήστος Δερβεντζής, Βούλα Κώστα, Κωνσταντίνος Μαρούγκας, Αγγελική Στρατάκη.