“ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΡΩΜΑΪΚΗ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ” ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Tuesday 09 Μαΐου 2023
“Συναντήσεις για την Ελληνική και Ρωμαϊκή Αρχαιότητα” του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών και την Γαλλική Σχολή Αθηνών, σας προσκαλούν στην τελευταία ομιλία του φετινού κύκλου "Συναντήσεις για την Ελληνική και Ρωμαϊκή Αρχαιότητα" που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 9 Μαϊου 2023 στις 19.00.

Ομιλητής: Πασχάλης Πασχίδης

Τίτλος ομιλίας: Epigraphy in Context in a new Corpus from central Macedonia: new Finds, neglected Fragments, and unanswered Questions.

Η ομιλία θα είναι υβριδική.

Δια ζώσης: Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, Αίθουσα σεμιναρίων-Βασ. Κωνσταντίνου 48

Webinar: https://us06web.zoom.us/webinar/register/Wn__suBBir5S8mW2hl-_Vd5Ba

Δείτε την Αφίσα της εκδήλωσης

--------------------------------------------------------------------------------------

Οι «Συναντήσεις για την Ελληνική και Ρωμαϊκή Αρχαιότητα» αποτελούν έναν ετήσιο κύκλο διαλέξεων και έχουν στόχο να παρουσιάσουν πρόσφατα πορίσματα της έρευνας που αφορούν τον αρχαίο ελληνικό και ρωμαϊκό κόσμο, καθώς και τον ευρύτερο χώρο της Ανατολικής Μεσογείου. Είναι συνδιοργάνωση του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ, του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών του ΕΙΕ και της Γαλλικής Σχολής Αθηνών.

Κατά το έτος 2022-2023 οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (Λεωφ. Βασιλέως Κωνσταντίνου 48) σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί.

Δευτέρα, 17/10/2022         19:00

Άγγελος Χανιώτης – Institute for Advanced Study, Princeton

Ερωτικές περιπτύξεις με τον κυρ-Μέντιο: η κτηνοβασία ως θέαμα στη ρωμαϊκή Ανατολή

Τρίτη, 01/11/2022          19:00

Nicolas Kyriakidis – Kommission für Alte Geschichte und Epigraphik des Deutschen Archäologischen Instituts, Platon Petridis – National and Kapodistrian University of Athens, Stéphanie Zugmeyer – IRAA USR 3155

City and Fortifications at Delphi, 6th. cen. BC, 6th. cen AD.

Τρίτη, 06/12/2022        19:00

Julien Fournier – Université de Strasbourg / UMR 7044 Archimède

Les inscriptions funéraires de Thasos. Apports historiques d’un corpus épigraphique

Τρίτη, 10/01/2023         19:00