ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ GEORG-AUGUST ΤΟΥ GÖTTINGEN

Friday 15 Μαρτίου 2024
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ Georg-August του Göttingen

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) υποδέχθηκε διά του Προέδρου του, Καθηγητή κ. Δημητρίου Μόσχου, και του Καθηγητή κ. Χρήστου Καρακόλη, στο κτήριο της Θεολογικής Σχολής, ομάδα δεκατριών φοιτητών/τριών από την Προτεσταντική Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Georg-August του Göttingen, συνοδευόμενη από τους καθηγητές κ.κ. Florian Wilk και Bernd Schröder.

Μετά από μία σύντομη ξενάγηση των επισκεπτών/τριών στη Βιβλιοθήκη, τις αίθουσες διδασκαλίας, την Κοσμητεία και το Παιδαγωγικό Εργαστήριο Θρησκευτικής Εκπαίδευσης  του Τμήματος, ακολούθησε σύντομη εισήγηση στη γερμανική γλώσσα από τον καθηγητή κ. Χρήστο Καρακόλη με θέμα «Ο απόστολος Παύλος στην Ορθόδοξη Εκκλησία και Θεολογία» (Der Apostel Paulus in der orthodoxen Kirche und Theologie) και εν συνεχεία συζήτηση.

Πέρα από επιμέρους επιστημονικά ζητήματα, συζητήθηκαν κατά τη συνάντηση αυτήν και οι προοπτικές περαιτέρω εμβάθυνσης της συνεργασίας του Τμήματος Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α. με τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Göttingen, μεταξύ των οποίων υπάρχει ήδη συμφωνία στο πλαίσιο του Erasmus+.

ΦΩΤΟΘΗΚΗ