ΣΥΝΕΔΡΙΑ

11ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Monday 03 Οκτωβρίου 2022

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών Α΄ και Β΄ Κύκλου του Τμήματος Φιλολογίας του ΕΚΠΑ διοργανώνει το 11ο συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων.

Η θεματολογία του συνεδρίου εκτείνεται σε όλα τα αντικείμενα που συνδέονται με την επιστήμη της Φιλολογίας (Αρχαία Ελληνική και Λατινική Φιλολογία, Βυζαντινή και Μεταβυζαντινή Φιλολογία, Νεοελληνική και Συγκριτική Φιλολογία, Γλωσσολογία, Θεωρία Λογοτεχνίας, Λαογραφία).

Στο πρόγραμμα περιλαμβάνονται προσκεκλημένοι ομιλητές και μεταπτυχιακοί φοιτητές από άλλα πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού. Πολλές από τις προσεγγίσεις είναι βασισμένες σε σύγχρονες θεωρητικές οπτικές και μεθόδους, όπως η διακαλλιτεχνικότητα και η διεπιστημονική προσέγγιση σε αντικείμενα όπως οι σπουδές φύλου, η αφήγηση ή η διδασκαλία της γλώσσας.

Το συνέδριο διεξάγεται σε αίθουσες της Φιλοσοφικής και του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας από τη Δευτέρα 3 ώς την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2022.

Συγχαρητήρια στους φοιτητές μας που διοργάνωσαν ένα τόσο πλούσιο συνέδριο με υψηλό επιστημονικό επίπεδο.

Το πλήρες πρόγραμμα του συνεδρίου είναι διαθέσιμο εδώ